تبلیغات
ظهور امــــام - چگونه باید امام زمان را یاری کنیم؟
ظهور امــــام
جانم فدای رهبر

بخش دوم از سلسله مقالات یاری امام زمان(عج):

یاری قلبی: 

همانگونه كه شكر دارای سه مرحله ی قلبی ، زبانی و عملی است یاری امام عصر علیه السلام با توجه به نسبت مستقیمی كه با شكر برقرار می‌كند دارای سه مرتبه خواهد بود .

نخستین و اساسی‌ترین این مراحل یاری قلبی است : انسان شاكر چگونه می‌تواند قلباً یاور امام خود باشد ؟ اگر انسان در درون خود معرفت نسبت به اسم و اوصاف امام پیدا كند و

به ادامه ی مطلب بروید
در پی آن محبت مولایش را به دل بگیرد ، مسلماً مراتب مهمی از یاوری قلبی را به دست آورده است .

پس از این پایه گذاری كه محبت و معرفت میكنند ، پاك سازی درون از زشتی‌ها و رذائل اخلاقی جایگاهی منحصر به فرد دارد معرفت صحیح نسبت به امام علیه السلام ، روح و عصاره‌ی دین است و اگر كسی بخواهد به ثمره ی عملی بندگی خدا برسد ، باید این ریشه را در ضمیر خود استوار كند . شناخت دین ، در واقع وابسته به معرفت صحیح یافتن نسبت به امام علیه السلام است كه گوهر دین را تشكیل می‌دهد و حكمتی كه خداوند در آیات قرآن از آن به « خیر كثیر » یاد می‌كند ، همین است .

 

 

 

امام باقر علیه السلام در تفسیر حكمت چنین می فرمایند :

 معرفه الإمام و اجتناب الكبائر التی اوجب الله علیها النار (1)

معرفت امام و پرهیز از گناهانی كه خدا كیفر آنها را آتش قرار داده است .

اگر كسی امامش را درست بشناسد ، در واقع به میوه‌ و ثمره‌ی معرفت خدا و پیامبر دست یافته است و این گونه دریافت آنها و حركت از ثمره به ریشه چندان دشوار نخواهد بود . این حكمت در واقع فهمی عمیق را در مسائل دینی نصیب فرد می كند كه در روایات از آن با عنوان « تفقه » یاد می‌شود .

تفقه در فرهنگ شیعی ما تا آنجا اهمیت دارد كه عبادت بدون آن را عبادتی بی‌خیر معرفی كرده‌اند در واقع كسی كه در دین به فقه دست می یابد ، با توجه به معرفت عمیقی كه در دل راسخ نموده است به هیچ گونه تزلزلی در دین خود راضی نمی شود و پای اعتقاد خود محكم می ایستد .

امام صادق علیه السلام فرموده‌اند :

إذا اراد الله بعبد خیراً فقه فی الدین (2)

اگر خدای برای بنده‌ای خوبی بخواهد او را در دین صاحب فهم عمیق می‌كند .

اگر خدا خیر كسی را بخواهد ، برای او شرایطی فراهم می‌كند كه در دین تفقه پیدا كند در روایت دیگری پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله فرموده‌اند :

 « اف بر مسلمانی كه در هفته روزی را قرار ندهد كه درآن روز امر دینش را تفقه كند و از آن سوال نماید .» (3)

 روشن است كه پیگیری فقهی كه ما را به آن سفارش كرده‌اند ، به مفهوم وجوب آموختن فقه اصطلاحی و حوزوی نیست ، چرا كه در احكام ، ما را به تقلید فرا خوانده‌اند و اگر افرادی این وظیفه را به عهده بگیرند ، از گردن دیگران ساقط است .

 اما آنچه مورد سفارش قرار گرفته ، اولاً تقلید آگاهانه است و اینكه بدانیم چرا و در چه محدوده‌ای و از چه كسی و با چه ملاك‌هایی تقلید می‌كنیم .نكته‌ی اساسی ‌تر این است كه ما در اعتقادات خود كه توحید و نبوت و امامت است به درك صحیح و فهم عمیق و بی‌خدشه دست بیایم هر كس باید دراصول اعتقادی خود فقیه شود ، یعنی به گونه‌ای نسبت به خدای فطری خویش و امام و پیامبر خود آگاهی و معرفت پیدا كند كه این بصیرت اجازه‌ی ورود هیچ آفت و تردیدی را به درون او ندهد . اگر كسی از روی فقاهت موحد شود ،‌هیچ شبهه‌ای او را نمی‌لرزاند . فقاهت ، نتیجه‌ی اعتقاد برخاسته از معرفت صحیح است و در این طریق ، شاگردی از كسانی كه معارف اهل بیت علیهم السلام را در دسترس دارند و نیز مطالعه ، پی جویی و جستجو ، این ارمغان را خواهد آورد و إن شاء الله خداوند معرفت صحیح را به دنبال آن مقدمات به ما اعطا خواهد نمود .

 

 

 

تهذیب قلب - یاری قلبی

هر چه این معرفت ریشه بدواند و این ریشه پایدارتر شود ، اقبال آدمی به نافرمانی مولایش كمتر خواهد بود در این صورت نیمه‌ی دوم حكمت نیز نصیب فرد خواهد شد . قلب انسان در اثر معصیت و نافرمانی خداوند غبار و زنگار می گیرد و به بیماری مبتلا می‌گردد و این بیماری ، معرفت انسان را نیز خدشه‌دار می كند اگر این نقطه‌های سیاه جان بگیرند قلبی آلوده به جای خواهد ماند كه از طهارت معرفت ، بهره‌ای نخواهد گرفت .پس تهذیب قلب ، به دنبال جلوگیری عملی از نافرمانی خداوند حاصل خواهد شد .اگر قلب انسان از گناه پر شود و با توبه‌ی حقیقی از آلودگی زدوده نگردد ، دل انسان زیر و رو می‌شود و آن وقت قلبی كه گره خرده‌ی محبت امام است، خدای نكرده با یك گناه و لذت شهوی ، امامش را می‌فروشد و خود را از یاری او محروم می‌كند .

 ناصر امام ، باید قلبی پاك و عملی پاكیزه داشته باشد وگرنه اساساً عمل زشت و قلب زنگار گرفته ، این فرصت و قابلیت را از او سلب می‌كنند كه بخواهد پای در طریق یاری امامش بگذارد .

 خداوند متعال به داود علیه السلام فرمود :

« ... یاران خود را از دوست داشتن شهوت‌ها بترسان ! زیرا كسانی كه به شهوات دنیوی دل بسته‌ باشند دل‌هایشان از من ( خدا ) پوشیده و محروم است .» (4)

 

 دوستی امام – یاری قلبی

 دوستی و محبت امام نیز خود راهی دیگر برای یاری قلبی انسان است ، چرا كه قلب لبریز از محبت ، بقیه‌ی اعضا و حالات انسان را مطابق خواست الهی تنظیم میكند و اعمال انسان نیز مطابق این محبت قلبی روح و ارزش می‌یابند محبت ، مراتب بعدی یاری امام را نیز شكل می‌دهد و طاعت امام را آسان و خواستنی خواهد كرد .

 

رسول خدا صلی الله علیه وآله به امیرالمومنین علیه السلام فرمودند :

« مثل تو مثل سوره‌ قل هو الله احد است . كسی كه یك بار آن را بخواند مثل این است كه یك سوم قرآن را خوانده و كسی كه دوبار آن را بخواند مانند این است كه دو سوم قرآن را خوانده وكسی كه سه بار آن را بخواند ، مثل این است كه همه‌ی قرآن را خوانده باشد و همین طور است كه تو را با قلبش دوست داشته باشد نظیر یك سوم پاداش اعمال بندگان را برده است ، و كسی كه تو را با قلبش دوست بدارد و با زبانش زیارت كند مانند این است كه دو سوم پاداش اعمال بندگان را برده ،‌ و كسی كه تو را با قلبش دوست بدارد و با زبان و دستش یاری كند ،‌ معادل پاداش همه‌ی اعمال بندگان را برده است .» (5)

 

 

 

 یاری زبانی - پاكسازی زبان

 مرتبه‌ی دیگر یاری امام علیه السلام یاری زبانی ایشان است كه نخستین گام در این مرتبه ، پاك كردن زبان خواهد بود . به فرموده‌ی پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله :

« ایمان هیچ بنده‌ای درست ( بدون انحراف) نمی‌شود مگر آن كه قلب او درست باشد ، و قلبش درست نمی‌شود مگر آن كه زبانش درست شود .» (6)

 بنابراین آنچه سلامت قلب انسان را رقم می‌زند ، زبان سالم است . كسی كه می‌خواهد با زبان خود امامش را یاری كند ،نباید نسبت به این امر كلیدی بی‌تفاوت باشد انسانی كه با چنین نیتی زبان خود را حفظ و حراست كند ، قلبش را از تباهی و انحراف نجات داده و با مراقبت از زبانش ، اجرا یاری كردن امامش را نیز برده است . در این راه ، پرهیز از گناهانی كه گریبانگیر زبان آدمی می‌شود بسیار كارساز است . جلوگیری از غیبت َ، دروغ ، آزار دیگران ، آشكار ساختن راز دیگران ، افترا و تهمت ، ناسزا ،سخن لغو و بیهوده و بیجا گفتن و .... زبان آدمی را آماده‌ی این یاوری می‌كند . دراین طریق خصوصاً برای مادرانی كه وظیفه‌ی خطیر تربیت فرزند را به دوش می كشند ، مساله حساس تر است .

 پس از این تهذیب ، باید در پی راهكارهایی بود كه مستقیم و یا غیر مستقیم این محبت دركام جان فرزندان بنشیند و با گوشت و خون آنان درآمیخته شود . رفتار و سلوك ما باید به گونه‌ای باشد كه فرزندانمان روحیه‌ی مهدوی را از ما استشمام كنند وقتی مهر مادری و رفتار مهدوی به هم آمیخته شد ، به واسطه‌ی عشقی كه میان مادر و فرزند برقرار می‌شود این محبت به راحتی در جان او نفوذ می‌كند درحقیقت ، مادر با فداكاری و ایثار و لطف خود از یك سو و با ترغیب و تربیت و تذكر به امام عصر علیه السلام از سوی دیگر می‌تواند فرزند را امام زمانی بار بیاورد .

 در این باب توجه به ابعاد مختلف وجود فرزند حتی از ابتدای زمان بارداری مورد نیاز است . به گونه‌ای كه می توان گفت فرایند تربیت از آنجا آغاز می‌شود . زبان ما با ذكر دائمی برخاسته از محبت قلبی ، می‌تواند اقبال نسبت به امام عصر علیه السلام را در لوح دل فرزند حك كند و این نقش ماندنی را در زمان باروری فرزند ، به ثمرات فراوانی بدل سازد مورد توجه است می‌توان پله به پله با استفاده از راه‌هایی كه مناسب سن و ظرفیت فرزندان است ، این معرفت را به آنها منتقل كرد . خواندن داستان‌های مربوط به ائمه علیهم السلام و شرح مظلومیت آنها در قالب حكایات تاریخی ، به همراه بردن فرزندان در مراسم اعیاد و وفیات ائمه علیهم السلام و نیز به همراه بردن بچه‌ها در سفرهای زیارتی و فرصت تنفس در آن فضا را به آنها دادن ،راه‌های دیگری است كه دنبال كردن آنها ، شناخت امام علیهم السلام و نیز به همراه بردن بچه‌ها در سفرهای زیارتی و فرصت تنفس در آن فضا را به آنها دادن ، راه‌های دیگری است كه دنبال كردن آنها ، شناخت امام علیه السلام را در دل فرزندان ما نهادینه می كند كودكان را باید در معرض پیام‌های حاوی معرفت اهل بیت علیهم السلام قرار داد تا گوش جان آنها و فطرت پاكشان این پیغام‌ها را برگیرد و بذر كاشته شده در وجودشان ، آرام آرام جوانه زند و سر برآورد و میوه و ثمر دهد .

 

پی نوشتها :

(1)                  تفسیر عیاشی ، ج1 ، ص 151.

(2)                  بحارالانوار ، ج1 ، ص217.

(3)                  بحارالانوار ، ج1 ، ص176.

(4)                  بحارالانوار ، ج78 ، ص313.

(5)                  بحارالانوار ، ج27 ، ص94.

(6)                  بحارالانوار ، ج71 ، ص287.

 نوشته شده در تاریخ جمعه 14 مهر 1391 توسط Ali charpashlou | نظرات ()
مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.